" Ostatnia królowa" C.W. Gortner

Tytuł Ostatnia królowa
Tytuł oryginału The Last Queen
Autor C.W. Gortner
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2012-11-06

Stron 416

Joanna I Kastylijska, znana jako Joanna Szalona lub Obłąkana, intryguje nie tylko historyków. W oparciu o jej losy napisano nakręcono nagradzane filmy, napisano kilka powieści, powstały także opery i sztuki teatralne. Niestety w znacznym stopniu została ona zapamiętana nie jako osoba, która miała znaczący wpływ na historię Hiszpanii, a pośrednio i Europy, a jedynie tragiczną postać, ofiarę własnego obłędu. Jaka była naprawdę? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w najsłynniejszej książce C.W. Gortnera „Ostatnia królowa”.

Akcja powieści rozpoczyna się niemalże dokładnie w tym samym momencie, co „Wieczna księżniczka” Philippy Gregory – z chwilą zdobycia Granady przez najsłynniejszych bodajże władców Hiszpanii, Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego. O ile jednak brytyjska pisarka przedstawiła te wydarzenia z punktu widzenia najmłodszej córki pary królewskiej, kilkuletniej wówczas Katarzyny, tym razem mamy do czynienia z relacją jej starszej siostry, Joanny. Niedługo po tym zwycięstwie młodziutka infantka poślubia Filipa I Pięknego z dynastii Habsburgów. Świeżo upieczeni małżonkowie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, co nie zdarzało się wśród ówczesnych związków arystokratycznych zbyt często. Jednak sielanka nie trwa zbyt długo i wkrótce Joannie przychodzi zmierzyć się nie tylko z licznymi romansami męża, ale i z jego brutalnością, mściwością i niczym niepohamowaną ambicją.

Bohaterka powieści Gotnera zdecydowanie nie jest ani szalona, ani tym bardziej obłąkana, choć właśnie tak zapamiętała ją historia. Autor przedstawił Joannę jako kobietę inteligentną i niezwykle odważną, mającą w sobie dość siły i hartu ducha, by przeciwstawić się licznym upokorzeniom i intrygom, jakie spotykały ją na każdym kroku od chwili poślubienia Filipa. To właśnie dzięki jej uporowi i walce o należny jej po rodzicach tron, jaką musiała stoczyć z własnym mężem oraz jego poplecznikami, Hiszpania uniknęła kolejnych podziałów i przerodziła się w imperium.

Joanna już za swego życia stała się mitem – symbolem cierpienia i szaleńczej wręcz miłości do mężczyzny, który traktował ją z wyrachowanym okrucieństwem. Gortner spogląda na jej postawę zupełnie inaczej, a podane przez niego motywy postępowania królowej zdają się wiarygodne i przekonujące. I absolutnie nie mają nic wspólnego z chorobą psychiczną, o jaką się ją posądza.

„Ostatnia królowa” to druga powieść autorstwa Gortnera, jaką miałam przyjemność przeczytać i muszę stwierdzić, że jest pod każdym względem lepsza od „Sekretu Tudorów”, o którym pisałam kilka tygodni temu (recenzja tutaj). Już od pierwszych stron wiedziałam, że się na niej nie zawiodę. Jest to pasjonująca opowieść o pasji, władzy i ambicjach, opowiedziana z punktu widzenia jednej z najbardziej intrygujących kobiet szesnastego wieku.

Powieść z pewnością przypadnie do gustu wszystkim pasjonatom historii oraz wielbicielkom prozy Philippy Gregory, idealnie komponuje się bowiem z jej powieściami. Jestem nią całkowicie oczarowana, dlatego Was także serdecznie zachęcam do jej lektury.

Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Czytamy książki historyczne" oraz Trójka e-Pik